SANTE & WWF - skupaj za zaščito risa

SANTE & WWF - skupaj za zaščito risa

Za nemško blagovno znamko naravne kozmetike SANTE sta še posebej pomembna ohranjanje narave in ohranjanje biotske raznovrstnosti. Zato je blagovna znamka v zadnjih nekaj desetletjih sodelovala v najrazličnejših projektih dobrega počutja živali. Strateško partnerstvo z WWF Nemčija gre zdaj še korak dlje za utrditev habitata risa v Nemčiji in za počasno in trajnostno ponovno uvedbo živali, ki jim grozi izumrtje.

Risi so rod družine mačk in spadajo med majhne mačke. Danes so le še štiri vrste raztresene po severni polobli: evrazijskega risa najdemo od Evrope do Azije, iberski ris pa je prisoten le na Iberskem polotoku; dve drugi vrsti risa, kanadski ris in bobcat, sta doma v Severni Ameriki.
Živali merijo do 120 centimetrov, z višino ramen do 70 centimetrov in tehtajo med 7 in 37 kilogrami. Njihov značilni videz je: brki in ušesa s čopki, večinoma pegasto krzno in črna konica repa. Risi lahko naseljujejo različne habitate, vendar jih najdemo predvsem v gozdovih. Lovijo sesalce od zajcev in glodalcev do živali v velikosti jelena. Zadržujejo so v goščavah, razpokah ali votlih deblih, kjer samice risov enkrat letno skotijo leglo, ki ga sestavljajo 2 do 4 mladiči.

Ris velja za pomemben steber biotske raznovrstnosti in kot lovec na jelene in jelene neznatno prispeva k ohranjanju ekološkega ravnovesja v gozdovih. To poudarja tudi vodja projekta WWF Nemčija Moritz Klose.
Na žalost ris neposredno prizadene človeka. Lovci in kmetje nanje gledajo kot na plenilce, ponekod pa jih celo lovijo zaradi krzna, njihov življenjski prostor pa je skoraj povsod močno omejen. Intenzivno kmetijstvo in gozdarstvo, širitev cest in železnic, uporaba rodenticidov ali celo psov ogroža populacije risov ali otežuje njihovo širjenje.

Trenutno v Nemčiji živi okoli 140 živali. SANTE podpira projekt WWF za dolgoročno povečanje števila risov na 300 živali in krepitev biotske raznovrstnosti v nemških gozdovih. Hkrati spodbujajo sprejemanje risov in izvajanje izobraževalna dela, da se ris ponovno vnese na primerna naravna območja. Vendar je treba te živali tudi zaščititi. Zato je glavni poudarek dela WWF na raziskovanju njihovih migracijskih gibanj z uporabo sodobne tehnologije in močnega preventivnega dela v zvezi s krivolovo, ker žal še vedno ni sprejemljivosti med prebivalstvom, zlasti med kmeti, živinorejci in lovci.

SANTE bi se rad na ta način vključil v projekt risa in hkrati promoviral biotsko raznovrstnost nemških gozdov: CARE FOR YOU AND THE WORLD! (SKRB ZA VAS IN SVET!)